• Afisz

  Afisz

  Codziennie przemierzam miasto w wielu kierunkach. Z każdego skrzyżowania, większego fragmentu elewacji czy muru krzyczą do mnie mega billboardy, łapią za oko mieniące się papuzimi kolorami plakaty, za wycieraczkami samochodów gnieżdżą się barwne roje ulotek.Lecz nigdzie nie mogę dostrzec jego. Tego, który jeszcze pod koniec ubiegłego wieku był królem murów miast. Skromny, służący informacją, bez „strojenia min” i „puszczania oczka”. Afisz. Odszedł na zasłużoną emeryturę. Wiedząc, że towarzyszył nam od ok. XVII w. należy uchylić z szacunkiem kapelusza.

  Czytaj dalej

 • Indexhibit po polsku

  Indexhibit po polsku

  Jeśli nie chcesz tworzyć swojej strony/portfolio od podstaw możesz skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak: WordPress, Pixelpost, Joomla, Coppermine Photo Gallery, itp. oraz indexhibit, każde znajdzie swoich zwolenników.  Zamiast pisać o wadach i zaletach indexhbit polecam odwiedzić jego stronę indexhibit.org i przejrzeć aktualizowaną co 2-3 dni listę stron zbudowanych w oparciu o ten system.

  Czytaj dalej

 • Chajka 2

  Chajka 2

  Historia aparatów o rozmiarze klatki 18x24mm sięga roku 1913, kiedy to powstał aparat Tourist Multiple, z obiektywem Zeiss Tessar. Ładowany był negatywem o długość około 15 metrów (50 stóp), na którym mieściło się 750 zdjęć.

  Czytaj dalej

 • Bez przesady z plagiatami

  Bez przesady z plagiatami

  W 2007 roku Getty Images wygrało sprawę o plagiat jednego ze zdjęć z ich oferty. Niby nic dziwnego, w zasadzie słuszna sprawa, a jednak było to dość zaskakujące orzeczenie, gdyż nie dotyczyło w tym przypadku zwyczajnej kradzieży zdjęcia i jego wykorzystania, tylko wykonania zdjęcia będącego w opinii Getty Images zamierzoną kopią jednej fotografii z ich katalogu.

  Czytaj dalej

 • Camera obscura jest obscurna?

  Camera obscura jest obscurna?

  Camera obscura, pinhole camera, otworkowy aparat fotograficzny. Tak nazywa się to jedno z najstarszych prostych urządzeń optycznych. Obraz charakteryzuje się nieskończoną głębią ostrości, łagodnymi kontrastami, rozmyciem oraz miękkością, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystyką. Ze względu na średnicę otworka, światło wpadające do kamery jest bardzo słabe więc naświetlenie negatywu wymaga dłuższego czasu, od kilku sekund do nawet kilku godzin.

  Czytaj dalej

 • Wino marki „Wino”

  Wino marki „Wino”

  Ponad 20 lat temu, kiedy zostałem zatrudniony w firmie reklamowej, jednym z pierwszych zleceń jakie dostałem do realizacji było wykonanie pod dyktando klienta etykiet na tanie wina. Zleceniodawca przyjechał wiśniowym mercedesem, ubrany był w wełniany płaszcz koloru wiśniowego i takiego samego koloru garnitur.

  Czytaj dalej