Inkscape zamiast Ilustratora lub Corela

Czasy kiedy bezpłatne programy graficzne były „gorszymi braćmi” swoich komercyjnych odpowiedników odeszły już w niepamięć. W tej chwili można się już zastanawiać czy korzystać z oprogramowania komercyjnego, czy też tego spod znaku Open Source i GNU.  Ceny tych pierwszych są wysokie, a możliwości tych drugich zaczynają nie ustępować tym pierwszym.

Adobe prawie zmonopolizowało ten rynek, wchłaniając Aldusa i Macromedię, które stworzyły i rozwijały takie programy, jak PageMaker i Freehand. Żal mi szczególnie tego ostatniego, który po przejęciu Macromedii przez Adobe, został wyrzucony na śmietnik. Po wycięciu konkurencji od razu stwardniała polityka cenowa Adobe i jej podejście do użytkowników starszych wersji programów w kwestii uaktualnień. Ma to oczywiście swoje dobre strony, powstało spójne środowisko pracy oferujące łatwą wymianę danych, choć cena tego jest moim zdaniem zbyt wysoka; a pamiętam jak Photoshop 4.0 (pełną wersję do komercyjnego użytku) można było nabyć wraz ze skanerem Umaxa za 800 zł (brutto).

Inkscape

Inkscape jest edytorem grafiki wektorowej, odpowiednikiem programów: Ilustrator, FreeHand i Corel. Do edycji i zapisu plików wykorzystuje standard SVG (Scalable Vector Graphic), który uzyskał rekomendację W3C.

Dostępne są wersje dla Windows, Mac OS X i Linuksa,  jest również do pobrania polska wersja językowa.

Do czego go używać?

Projektowanie znaków, ilustracja i info-grafika, projektowanie stron www.
Inkscape sprawdzi się w każdej z tych specjalizacji jako samowystarczalne narzędzie. Jego zestaw funkcji w niczym nie ustępuje komercyjnym programom.
Nie polecałbym tego programu tym, którzy korzystają przy pracy głównie z tabletu. Pod tym względem Inkscpae jest dość kapryśny, a przynajmniej u mnie tak to wyglądało. Dla tych, którzy nie tworzą grafik w taki sposób, może się on stać podstawowym narzędziem pracy albo bardzo pomocnym dodatkiem.
Wadą jest również brak współpracy z kolorami z systemu Pantone.

Co jest fajnego?

Przezroczystość w przejściu tonalnym

Nie tylko obiekty mogą być przezroczyste. Przezroczystość można w wygodny sposób zdefiniować również dla wybranych kolorów np. w przejściu tonalnym w danym obiekcie, bez potrzeby tworzenia masek z kanałem alfa.

Polecenie „Wiersze i kolumny”

Oprócz funkcji wyrównywania-rozmieszczenia obiektów (align), oferującej standardowe opcje, jest również polecenie „Wiersze i kolumny” pozwalające na porządkowanie obiektów w zespoły tworzące tabelaryczny układ o zdefiniowanych przez użytkownika właściwościach takich jak ilość wierszy i kolumn, odstępy pomiędzy obiektami itp.

Krzywa „Spiro”.

Bez wnikania w matematyczną definicję tego rodzaju krzywej powiem tylko, że jest to taki „myk”, który z każdej kulfoniastej krzywej może zrobić wysmakowanego esa-floresa. Jeśli nie zamienimy krzywej Spiro na zwykłą krzywą możemy ją edytować przemieszczając jej węzły a pozostałe będą się same dostosowywały, tak by flores był narysowany idealnie gładką linią.

Przydatne skróty klawiaturowe.

Ctrl + prawy klawisz myszy PPM (wciśnięty) – przesuwanie obszaru roboczego.

Ctrl + PPM kliknięcie (można również skorzystać z kliknięcia w „+”) – powiększenie

Ctrl + Shift + PPM kliknięcie (można również skorzystać z kliknięcia w „-„) – pomniejszenie

Shift + „#” – wyświetlenie/ukrycie siatki

Shift + „|” – wyświetlenie/ukrycie linii pomocniczych

„%” – włączenie/wyłączenie przyciągania

„1” – powiększenie 100%

„2” – powiększenie 50%

„4” – pokaż wszystkie obiekty

„5” – pokaż całą stronę

„6” – pokaż całą szerokość strony

Dwukrotne kliknięcie LPP w zgrupowane obiekty – rozgrupowanie

Linki

www.inkscape.org – oficjalna strona programu Inkscape

dokumnetacja –  obszerna polska dokumentacja z licznymi przykładami [/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]