Fotografia

Fotografia

 • Maciek Rawluk – fotografując trzeba być świadomym

  Maciek Rawluk – fotografując trzeba być świadomym

  Maciek Rawluk – fotograf, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zdobywca wielu nagród i wyróżnień udzielił wywiadu dla pinkpixel. Odpowiadając na pytania dzieli się doświadczeniem oraz przybliża swój sposób postrzegania i myślenia o fotografii.

  Czytaj dalej

 • Chajka 2

  Chajka 2

  Historia aparatów o rozmiarze klatki 18x24mm sięga roku 1913, kiedy to powstał aparat Tourist Multiple, z obiektywem Zeiss Tessar. Ładowany był negatywem o długość około 15 metrów (50 stóp), na którym mieściło się 750 zdjęć.

  Czytaj dalej

 • Bez przesady z plagiatami

  Bez przesady z plagiatami

  W 2007 roku Getty Images wygrało sprawę o plagiat jednego ze zdjęć z ich oferty. Niby nic dziwnego, w zasadzie słuszna sprawa, a jednak było to dość zaskakujące orzeczenie, gdyż nie dotyczyło w tym przypadku zwyczajnej kradzieży zdjęcia i jego wykorzystania, tylko wykonania zdjęcia będącego w opinii Getty Images zamierzoną kopią jednej fotografii z ich katalogu.

  Czytaj dalej

 • Camera obscura jest obscurna?

  Camera obscura jest obscurna?

  Camera obscura, pinhole camera, otworkowy aparat fotograficzny. Tak nazywa się to jedno z najstarszych prostych urządzeń optycznych. Obraz charakteryzuje się nieskończoną głębią ostrości, łagodnymi kontrastami, rozmyciem oraz miękkością, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystyką. Ze względu na średnicę otworka, światło wpadające do kamery jest bardzo słabe więc naświetlenie negatywu wymaga dłuższego czasu, od kilku sekund do nawet kilku godzin.

  Czytaj dalej

 • Tilt-shift

  Tilt-shift

  Jakiś czas temu… we wszystkich stacjach radiowych królowała piosenka Cher „Believe”, w której zastosowano komputerowy efekt zniekształcający w charakterystyczny sposób głos (taki łamiący się, metaliczny). Nie minęło wiele czasu i stacje radiowe zaczęły wypluwać z głośników setki piosenek w których zastosowano podobny zabieg stylistyczny. … jakiś czas później… pojawiły się pierwsze zdjęcia, w których zastosowano tzw. efekt tilt-shift, który zniekształca obraz tak, iż mamy wrażenie, że nie patrzymy na realny świat tylko na makietę z miniaturowymi obiektami.Wydawać by się mogło, że za tymi zdjęciami stoją „zawodowcy” posiadający sprzęt fotograficzny niedostępny zwykłemu śmiertelnikowi.  Otóż nic bardziej mylnego. Robiąc fotkę nawet prostym…

  Czytaj dalej

 • Polaroidy wróciły

  Polaroidy wróciły